Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 22 januari 2024 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1591 5190  Affischer 3 st, Roy Lichtenstein (1923-1997), USA. Yttermått inklusive ram: 77x61 - 80x60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:27)

1591 5012  Akvarell Magnus Berg (1953), Kustparti. Signerad, akvarell. Bladets mått: 15x38,5, yttermått inklusive ram: 34x59 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:50)

1591 5150  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad SHB, modell. Akvarell, bildmått: 38x47 cm, yttermått inklusive ram: 49x62 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:25)

1591 5300  Armbandsur Christophe Duchamp, Perpetual Luxury, automatic. Box. Diameter: 42 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:49)

1591 5287  Barometer Schatz. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:45)

1591 5294  Barstolar 3 st, "Cornflake high", Claesson, Koivisto, Rune för Offecct, kromad benställning, stoppad läderklädd sits. Höjd: 80 cm, etiketterade

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:26)

1591 5128  Bijouterier diverse

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:16)

1591 5016  Blandteknik Maria Ginzburg (f. 1955), Sverige. Signerad, daterad 2004, fyr, 36x25 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:02)

1591 5060  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Tidigt 1900-tal. Blandteknik, Monogramsignerad EH, bildmått: 40x15 cm, yttermått inklusive ram: 56x33 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:41)

1591 5303  Bokstöd Sekelskfte. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:13)

1591 4025  Bokverk 2 st, Nordenskiöld, Vegas, 2 band inkl kartor

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:04)

1591 4024  Bokverk 2 st, Svenskt Silversmide, 1520-1850 samt 1850-1912

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:01)

1591 5222  Bord 1700-/1800-tal, med klaff och låda, Längd 136 cm + 72 cm. Djup: 72 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:46)

1591 5221  Bord 1700-/1800-tal, med klaff och lådor, furu. Längd 220 cm + en klaff om 72 cm. Djup: 81 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:20)

1591 5230  Bord med lådor, 1920-tal, björk. Bredd: 63 cm. Djup: 38 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:21)

1591 5166  Bordslampa 19320-tal, mässing. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:11)

1591 5123  Bordslampa tenn, 1930. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:43)

1591 5261  Bordslampfot Glasfot. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:56)

1591 5143  Bordslampfot Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:03)

1591 5167  Bordslampfot Kina, föredetta bojan. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:33)

1591 5275  Bordslampfot mässing. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:54)

1591 4020  Bordslampfot Porslin, Orientalisk. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:44)

1591 5127  Bordslampor Ett par, Tyskland, porslin. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:43)

1591 4143  Bordslyster 3-armad, Prismor. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:52)

1591 5233  Bordsur tidigt 1900-tal. Längd: 40 cm, djup: 15 cm, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:50)

1591 5076  Bricka Intarsia, Birger Ekman, 1938. Längd: 62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:02)

1591 4281  Byrå Engelsk stil. Bredd: 76 cm. Djup: 42 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:40)

1591 4109  Byrå Gustaviansk stil, Intarsia, stenskiva. Bredd: 96 cm, djup: 51 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:34)

1591 4125  Byrå med klaffar, mahogny, engelsk stil. Bredd: 40 + 14x2, djup: 37 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:25)

1591 5034  Byrå omkring 1900, Jugend. Bredd: 103 cm, djup: 48 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:11)

1591 5306  Cafébord metallfot / stenskiva. Diameter: 60 cm. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:16)

1591 5103  Chiffonjé 1800-tal, mahogny. Bredd: 87 cm, djup: 46 cm, höjd: 142 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:06)

1591 5030  Chiffonjé 1880-tal, Bemålad. Bredd: 100 cm. Djup: 56 cm, höjd: 137 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:48)

1591 5207  Cigarettskrin Sterlingsilver, Tyskland, monogramdekor, 12x10. Vikt: 169g brutto

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:31)

1591 5209  Cigarretui Sterlingsilver, Tyskland, 17x10. Vikt: 420g brutto

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:14)

1591 5027  Cigarrskrin silver, Importstämplar. Längd: 14 cm, vikt: 165g ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:03)

1591 5092  Dagbädd 1960/70-tal, utdragbar. Längd: 190 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:21)

1591 3108  Damarmbandsur 14k guld. Omega. Diameter: 2,6 cm, bruttovikt: 15 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:40)

1591 5254  Decksbelysning 2 st, Spica, torpedbåt, mässing. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:49)

1591 5188  Diamanter 3 st. Ca. 0. 60 ct. 0. 63 ct. 0,62 ct

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:59)

1591 5124  Dockor 6 st, bland annat Frankrike. Höjd: 18-33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:38)

1591 5118  Dosa Silver / emalj. Längd: 8 cm, vikt: 125 brutto

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:25)

1591 5066  Dosa silver, 1843. Diameter: 6 cm, höjd: 3,5 cm, vikt: 55 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:04)

1591 5050  Efterrättsskedar 6 st, silver, 1852, GD. Längd: 14,5 cm. Vikt: 150g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:20)

1591 5041  Emmafåtöljer Ett par, sent 1800-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:07)

1591 5288  Etsning Jevgeni Klimov (1901-1990). Signerad, numrerad 8/50, daterad 1984, "Linnud". Bildmått: 36x36 cm, yttermått inklusive ram: 58x55 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:35)

1591 5289  Etsning Silvi Liiva (1941-2023). Signerad, numrerad 5/25, daterad 1984. Bildmått: 45x52 cm, yttermått inklusive ram: 63x69 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:12)

1591 5024  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Porträtt av Evert. Signerad, numrerad 6/250, daterad 1975. Färglitografi, bildmått: 59x46 cm, yttermått inklusive ram: 73x60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:53)

1591 4200  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrerad 115/260. Färglitografi, bildmått: 37x46 cm, yttermått inklusive ram: 51x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:13)

1591 5015  Färglitografi Dagmar Glemme (f. 1942), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad EA, 55x36 cm, yttermått inklusive ram: 66x48 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:17)

1591 5023  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 20/60. Bildmått: 59x37 cm, yttermått inklusive ram: 63x41 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:49)

1591 5266  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 355/360, Lofoten. Färglitografi, bildmått: 44x61 cm, yttermått inklusive ram: 63x78 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:10)

1591 4082  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 64/200. Färglitografi. Bladets mått: 75x55 cm, yttermått inklusive ram: 84x66 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:59)

1591 5154  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, numrerad 157/190, daterad -83, skål med svarta vinbär. Färglitografi, bildmått: 53x42 cm, yttermått inklusive ram: 65x52 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:49)

1591 5169  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, numrerad 36/195, daterad 1981, Vinbärsberg. Färglitografi, bildmått: 50x74,5, yttermått inklusive ram: 67x90 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:01)

1591 5009  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Provtryck. Signerad. Färglitografi, bildmått: 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 47x56 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:24)

1591 3343  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Vinterland". Signerad, numrerad Pt, daterad 1954. Färglitografi, bildmått: 26x40 cm, yttermått inklusive ram: 42x56 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:56)

1591 5148  Färglitografier 3 st, Tage Lundin. Signerade, 1950-tal, yttermått inklusive ram: 48x34 - 51x34 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:14)

1591 4251  Färglitografier 4 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerade, bland annat motiv från Trosa, bildmått 22x33-35x47 cm, färglitografi, yttermått inklusive ram: 35x45 - 55x66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:22)

1591 5215  Fat + bägare, 5 delar, silver, diameter: 15. Höjd: 4,5-7,5, vikt: 215g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:20)

1591 4185  Fat Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal. Diameter: 33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:05)

1591 5176  Fat Bo Fajans. Längd: 43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:37)

1591 5071  Fat Gustavsberg, Bengt Berglund (f. 1936), Sverige. Bågskytt. Diameter: 33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:23)

1591 5115  Fat / skålar 3 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen. Diameter: 17,5-25, längd: 24 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:33)

1591 5270  Fåtölj Englesson

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:06)

1591 5028  Fåtölj skinn

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:04)

1591 5045  Fickur Silver (800), Tyskland. Diameter: 6 cm, bruttovikt: 135 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:21)

1591 5252  Fönster Blyinfattat glas, 183x58 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:50)

1591 5130  Garderobsskåp Bemålat. Bredd: 70 cm. Djup: 64 cm, höjd: 200 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:34)

1591 5281  Glas på fot Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:17)

1591 5036  Glasservisdelar 43 delar, Åfors Glasbruk, ( 2 st vinglas Karolina Orrefors). Höjd: 9,5-14,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:51)

1591 5164  Golvlampa NAFA. Höjd: 135 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:37)

1591 5019  Halsband 5 st, silver, bruttovikt: 260 g. Längd: 40-90 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:04)

1591 5018  Hängsmycken 6 st, silver, bruttovikt: 220 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:15)

1591 5158  Jultallrikar 8+ 5 st, Royal Copenhagen & Bing & Grøndahl. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:02)

1591 5070  Kantin på benställning Höganäs, 3 Liter, AJ, Saltglaserat stengods / järn. Höjd: 28-42 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:06)

1591 5236  Karmstol 1800-tal, med dyna

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:55)

1591 5170  Karmstol Furu, Karl Andersson´s, Design: Børge Mogensen (1914-1972), Danmark.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:48)

1591 5084  Karmstol Louis XV-stil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:16)

1591 5054  Karmstol rokokostil, 1900-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:11)

1591 5256  Karmstol så kallad skrattstol

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:33)

1591 5238  Karmstol senempire

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:21)

1591 5085  Karmstol Sent 1800-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:52)

1591 5187  Karmstol på hjul Engelsk, Skinn

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:32)

1591 4034  Karmstolar 4 st, mässing, 1960/70-tal

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:51)

1591 5144  Klaffbord bemålad, furu. Bredd: 45 + två klaffar om 21,5 cm, längd: 90 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:22)

1591 5006  Knivar/blad 3 st, Orientaliska bland annat Japan. Längd: 22-38 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:40)

1591 5290  Krukor/skålar 20 st, "Gobelet", Gustavsberg. Blå dekor mot vit reliefbotten. Diameter: 8,5 cm, höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:04)

1591 4229  Kuddar 2 st, Broderad/Handvävd. Längd: 57-72 cm, djup: 22 cm, höjd: 42-48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:31)

1591 5047  Kuverttallrikar 7 st, ThoMath & Victoria, metall, diameter: 27 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:41)

1591 5189  Litografier 4 st, Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad 423/500, Stockholm, yttermått inklusive ram: 32x41 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:58)

1591 5295  Ljuskrona Maria Theresia, med olikslipade prismor, tio ljusarmar. Höjd: 50 cm + 30 cm klädd kedja och kåpa med tofs

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:52)

1591 4061  Ljuskrona med prismor, Rokokostil. Höjd: 70 ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:52)

1591 5213  Ljusstakar Ett par, silver, England. Höjd: 9 cm, fylld fot, vikt: 300g brutto

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:01)

1591 4137  Ljusstakar ett par, Slipad dekor, glas. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:45)

1591 5087  Matbord utdragsskiva, teak. Bredd: 140 + 56, djup: 90 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:54)

1591 3065  Matservisdelar 50 delar ca, Epiag, Tjeckoslovakien, 8 mattallrikar, 11 djupa tallrikar, 12+ 12 assietter, 8 uppläggningsfat, 1 soppterrin utan lock, 1 såsskål, 1 kanna

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:15)

1591 4010  Matservisdelar ca 60 delar, Gefle, Stjärnsund, flintgods, 12 mattallrikar, 11 djupa tallrikar, 22 förrättstallrikar, 13 assietter, en kanna, tre uppläggningsfat

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:53)

1591 4208  Matservisdelar Gustavsberg, Asiatic, ca 45 del

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:32)

1591 5304  Matskedar 11 st, silver, olika modeller. Längd: 20-21,5 ca. Vikt: 550g ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:08)

1591 4106  Matta Abadeh, 100x148 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:21)

1591 4102  Matta Afghan, 55x70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:08)

1591 5202  Matta Afghan, 56x247 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:02)

1591 5203  Matta Afghan, 60x263 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:18)

1591 5198  Matta Kelim, Afghan, 100x152 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:30)

1591 5199  Matta Kelim, Afghan, 103x158 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:25)

1591 5201  Matta Kelim, Afghan, 99x141 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:22)

1591 5214  Matta Kelim, Koor Baktiar, 109x152 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:25)

1591 5216  Matta Kelim, Shiraz, 87x157 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:29)

1591 4100  Matta Lilihan, 160x190 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:03)

1591 4058  Matta orientalisk 287x210cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:23)

1591 5133  Matta Orientalisk, 101x164 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:40)

1591 4177  Matta orientalisk, 102x154 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:38)

1591 4176  Matta orientalisk, 125x190 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:31)

1591 5197  Matta orientalisk, 130x192 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:08)

1591 5132  Matta Orientalisk, 154x242 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:38)

1591 5136  Matta Orientalisk, 160x283 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:50)

1591 4056  Matta orientalisk, 170x252 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:34)

1591 5137  Matta orientalisk, 94x132 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:45)

1591 5048  Matta Orientalisk, Gabbeh, 240x208 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:04)

1591 5134  Matta orientalisk, galleri, 100x404 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:32)

1591 4083  Matta Orientalisk, Kerman, 388x298 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:13)

1591 5049  Matta Ull, "Agra", 160x230 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:50)

1591 5080  Mattallrikar + assietter, 6 + 8 delar, blått glas. Diameter: 21-25,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:18)

1591 5109  Mockaservis 15 delar, Bing & Grøndahl, "Empire"

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:28)

1591 5063  Nattygsbord Ett par, Bemålade, Gustaviansk stil. Bredd: 35 cm, djup: 43 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:58)

1591 4168  Oljemålning 1800-tal, Landskap med figurer. Ej signerad. Olja på duk, 36x49 cm, yttermått inklusive ram: 45x58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:43)

1591 5014  Oljemålning Åke Wilhelm Andersson (1922-1988), Sverige. Signerad ÅWA, landskap. Olja på duk, 73x71 cm, yttermått inklusive ram: 76x75 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:19)

1591 5032  Oljemålning Claes Caspersson (f. 1953), Sverige. "Blommande Äng". Signerad. Olja på duk, 48x58 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:54)

1591 5249  Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Äng". Signerad. Olja på duk, 40x40cm, oramad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:23)

1591 5001  Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Ayurveda". Signerad. Olja på duk, 24x30cm, yttermått inklusive ram: 34x43cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:21)

1591 4001  Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Struktur". Signerad. Olja på duk, 30x24cm, yttermått inklusive ram: 42x36cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:06)

1591 5055  Oljemålning Finn Krogh (1930), Danmark, Signerad, komposition. Olja på pannå, 60x29 cm, yttermått inklusive ram: 72x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:29)

1591 5276  Oljemålning Gunnar Palmgren, ej signerad, Kortspelare. Olja på pannå, 60x48 cm, yttermått inklusive ram: 74x62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:47)

1591 5078  Oljemålning Gustaf Skoglund (1923-2003), Sverige. Signerad, daterad 53, Stilleben. Olja på pannå, 24x50 cm, yttermått inklusive ram: 37x63 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:01)

1591 5057  Oljemålning Hans Osvald Larsson (1915-1973), Sverige. Hus. Monogramsignerad. Olja på pannå, 24x30 cm, yttermått inklusive ram: 32x41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:08)

1591 4276  Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Modell i hatt. Signerad, daterad -85. Olja på pannå, 19x12 cm, yttermått inklusive ram: 25x17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:48)

1591 5067  Oljemålning Hildegard Thorell (1850-1930), Sverige. Signerad, daterad 1920, Damporträtt. Olja på duk, 68x52 cm, yttermått inklusive ram: 80x65 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:26)

1591 5246  Oljemålning Ivan Constantin Johansson (1895-1946), Sverige. Signerad, fäbod. Olja på pannå, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 38x48 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:21)

1591 5247  Oljemålning Ivan Constantin Johansson (1895-1946), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 40x46 cm, yttermått inklusive ram: 45x53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:05)

1591 5262  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, "Kosmiskt fragment". Olja på duk, yttermått inklusive ram: 72x65 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:17)

1591 5129  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, CB, landskap. Olja på duk, 88x115 cm, yttermått inklusive ram: 91x118 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:36)

1591 5021  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad S Lembeck, Höstar & Höns. Olja på duk, 43x53 cm, yttermått inklusive ram: 55x65 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:41)

1591 5073  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -50, stilleben. Olja på duk, 54x46 cm, yttermått inklusive ram: 64x56 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:40)

1591 5074  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, landskap. Olja på duk, 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 60x80 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:10)

1591 5243  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 58x50 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:40)

1591 5120  Oljemålning/blandteknik Peter Attack, flagga. Signerad. Olja på duk, 77x96 cm, yttermått inklusive ram: 81x100 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:49)

1591 4247  Överkast / draperi Siden, Lappteknik, 245x256 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:07)

1591 5171  Pallar 2 st, Furu. Längd: 34-65 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:29)

1591 4238  Päls Mink

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:04)

1591 5020  Päls Mink, storlek ca 38

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:49)

1591 5007  Parti koppar 5 delar

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:03)

1591 5052  Parti smycken silver, diverse, halsband mm, bland annat Stigbert och Arvo Saarela. Vikt: 100g ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:23)

1591 3403  Parti teckningar och grafik 13 st, bland annat Eva Stockhaus, Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. Gösta Kriland (1917-1989), Sverige. Med flera, oramade, bladens mått ca 25-30 cm, 46-38 c, ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:47)

1591 5228  Piedestal barockstil, trä. Ca 27x28 cm. Diameter: 13 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:16)

1591 5211  Placeringskortshållare 12 st, Sterlingsilver. Höjd: 5 cm. Vikt: 780g ca

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:44)

1591 4033  Plafond glas. Diameter: 53 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:44)

1591 4163  Porslin 10 delar, Kina. Höjd: 2-12 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:19)

1591 5090  Psalmbokshylla kompletterad, Äldre delar. Bredd: 64 cm, djup: 19 cm, höjd: 79 cm

1591 5212  Punschkoppar 8 + 1 st, silver. Höjd: 3,5-5, vikt: 300g ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:34)

1591 5182  Röllakan Signerad UP, Ulla Parkdal (f. 1939), Sverige. 200x136 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:46)

1591 4089  Salongsbord Tidigt 1900-tal, ek / intarsia, diameter: 94, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:58)

1591 4085  Samlartallrikar 40 del ca, Danmark, olika modeller. Diameter: 15-23,12 st Royal Copenhagen, 28 st Bing & Gröndahl

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:34)

1591 5106  Sängvärmare England, Denby, glaserad keramik. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:57)

1591 5227  Sekretär 1800-tal, Bemålad. Bredd: 102 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 125 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:25)

1591 5058  Serigrafi Rikizo Fukao (f. 1946), Japan. Signerad, Silkscreen, numrerad 3/15, daterad -74. Silkscreen, yttermått inklusive ram: 78x59 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:08)

1591 5117  Servettringar + fat, 6 delar, silver. Vikt: 170g ca. Längd: 4-10 cm, djup: 2,5-7,5 cm, höjd: 1-3,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:07)

1591 4046  Servisdelar Tjeckien, ca 80 del

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:41)

1591 4196  Sideboard ett par, med skjutdörrar. Längd: 100 cm, djup: 42 cm, höjd: 71 cm

1591 5079  Sideboard Torkelson, Bergen. Längd: 115 cm, djup: 34,5 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:13)

1591 5269  Sittpuff Englesson. Diameter: 62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:39)

1591 5240  Skål + burkar+ vas, Kina, Keramik/Cloisonne. Höjd: 6,5-9,5

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:49)

1591 4091  Skål Keramik, Hilkka-Liisa Ahola (f. 1920), Finland. Arabia, Flicka med fåglar, Handmålad, 17,5x17,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:34)

1591 5217  Skål silver, på kulfötter, diameter: 19, höjd: 7,5. Vikt: 240g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:29)

1591 5039  Skålfat + vas, 2 delar, Louise Adelborg (1885-1971), Sverige. Rörstrand. Diameter: 26,5 cm. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:49)

1591 5283  Skålfat 3 st, Kina, Blåvitt. Längd: 22-26 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:20)

1591 5142  Skålfat Silver (900), Bogota, graverad, diameter: 18. Vikt: 120g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:22)

1591 5121  Skålfat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Sverige. Gustavsberg, Argenta, Stengods, grön glasyr med målad silverdekor av liljekonvaljer. Diameter: 21,5 cm. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:38)

1591 5110  Skänk 1800-/1900-tal, två lådor, dörrpar med bakomliggande hyllplan, senare bemålad. Bredd: 113 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 116 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:02)

1591 5138  Skänk 1800-tal, två lådor, dörrpar med bakomliggande hyllplan, furu. 108 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 116 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:18)

1591 4148  Skåp 1800-tal, Allmoge, Ådringsmålat, senare bemålning. Bredd: 115 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 192 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:57)

1591 5162  Skåp Med tallrikshyllor, 6 lådor, dörrpar med bakomliggande hyllplan, lös överdel fästs i väggen, Bredd: 100 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 210 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:29)

1591 5163  Skåp Med tallrikshyllor, 6 lådor, dörrpar med bakomliggande hyllplan, lös överdel fästs i väggen, Bredd: 100 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 210 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:39)

1591 3181  Skåp med överdel ett par, Maple & Co Antique Furniture (1870-1950), London, Intarsia, märkt i lådkant, saknar sockel. Bredd: 43 cm. Djup: 60. Cm, höjd: 73-140 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:25)

1591 5232  Skåpsdörrar Ett par, Allmoge, Roslagen, 1800-tal, 60x46 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:56)

1591 4084  Skrivbordsuppsats 6 delar, Gusum, mässing. Längd: 13-22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:31)

1591 5125  Skrivställ metall och emalj, 1800-tal. Inkomplett. Längd: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:19)

1591 5105  Skulptur Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Uggla, Rörstrand. Signerad. Höjd: 14. 5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:57)

1591 5274  Skulptur Gunilla Ignberg. Signerad, daterad 96, Kallbrons, "First love". Längd: 34 cm. Djup: 10 cm, höjd: 24 inklusive sockel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:02)

1591 5175  Skulptur Harald Salomon (1900-1990), Danmark. Rörstrand, Stengods. Bacchus Längd: 25 cm. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:17)

1591 5242  Skulptur Herman Rosell, Trä, bemålad, Sign H R. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:25)

1591 5273  Skulptur Kallbrons, Sign G -95, Liggande kvinna. Längd: 34 cm. Djup: 18 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:28)

1591 5172  Skulptur Murano, Guerrieri, keramik. Höjd: 22 cm

1591 5065  Skulpturer + skål, 3 delar, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 6-11,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:57)

1591 5155  Snurrpall Krom, diameter: 32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:32)

1591 5168  Soffa längd: 190 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:21)

1591 5191  Soffa Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Scandiform. Längd: 187 cm. Djup: ca 73 cm. Höjd: 80 cm, sitthöjd: ca 36-47 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:42)

1591 5086  Soffbord 1960-tal, Teak. Bredd: 79 cm, djup: 79 cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:57)

1591 5100  Soffbord Asko, Finland, teak, 150, djup: 72 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:43)

1591 4095  Spegel + konsolbord, Karl Johan, mahogny. Längd: 79-86, höjd: 85 + 170

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:39)

1591 5267  Spegel Gustaviansk stil, 72x52, nutida

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:09)

1591 4273  Spegel rokokostil, 116x53 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:43)

1591 5029  Spegel trä, Laserad, 88x150 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:11)

1591 5239  Stol 1800-tal

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:08)

1591 5097  Stolar 1800-tal, mahogny, mässingsdekor

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:24)

1591 4280  Stolar 4 st, mahogny, England

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:12)

1591 5156  Stolar 6 st, Børge Mogensen (1914-1972), Ek. Tageltygklädda fast stoppade sitsar. Danmark. Karl Anderssons, Bra Bohag

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:42)

1591 4192  Stolar ett par, 1800-tal, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:49)

1591 5271  Stolar ett par, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, modell 3110 "The Drop"

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:16)

1591 5268  Stolar ett par, Senempire, Björk

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:18)

1591 5282  Stringhylla 3 hyllplan. Bredd: 60 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:40)

1591 5251  Sybord mahogny. Bredd: 46 cm. Djup: 34 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:24)

1591 5008  Syltkrukor 6 st, Gustavsberg och Rörstrand. Höjd: 15-18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:30)

1591 5250  Taburett Karl Johanstil. Längd: 60 cm, djup: 37 cm, sitthöjd: 44 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:20)

1591 5011  Tågdelar Märklin. Längd: 5-36 cm, djup: 2,5-6 cm, höjd: 3-11,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:18)

1591 5072  Takarmatur Glas, Foscarini, Gregg. Längd: 31 cm, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:50)

1591 5062  Takarmatur med prismor, diameter: 43 cm

1591 5165  Takarmatur Tiffanystil, nutida, diameter: 42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:08)

1591 5114  Tallrikar + vaser, 4 delar, Kina. Diameter: 22 cm, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:26)

1591 5113  Tallrikar 3 st, Kina, diameter: 23 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:21)

1591 5181  Tallrikar 4 st, Kina, Blåvita, omkring 1800. Diameter: 22,5 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:58)

1591 5112  Tallrikar 6 st, dekor i famille rose, diameter: 23 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:08)

1591 5046  Tekanna + plunta, 2 delar, Tenn, höjd, 17-26 cm. Längd: 13-15 cm, djup: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:19)

1591 5119  Tekök Pläterad, England. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:16)

1591 5038  Terrin Arabia, "Blått landskap". Diameter: 22 längd: 26 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:15)

1591 5031  Teservis 17 delar, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. ”Grand", Gefle. Flintgods, blågrön glasyr med guldkant

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:10)

1591 5069  Teservisdelar 9 delar, glaserad stengodslera, Signerade. Höjd: 8-16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:56)

1591 5218  Tesilar + saltskedar, 8 delar, silver. Längd: 7-18 cm, trähandtag, bland annat Danmark, bruttovikt: 140g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:51)

1591 5044  Vägglystrar Ett par, prismor. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:38)

1591 5265  Väggpendyl Ek, 1880-tal. Höjd: ca 100

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:14)

1591 5286  Väggpendyl Rokokostil, batteridrivet urverk. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:52)

1591 4114  Väggrelief JIE, Folkdräkter, 23x29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:26)

1591 4131  Väggrelief Konstglas, Elme Glasbruk, David Ralson, religiös 35x13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:29)

1591 4167  Väggrelief Metall, Moses, 18x15 cm, yttermått inklusive ram: 29x27 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:36)

1591 5284  Väggrelief terrakotta, Clarence Blum (1897-1984), Sverige. Monogramsignerad CB, 76x32 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:42)

1591 5285  Väggskulpturer 4 st, Clarence Blum (1897-1984), Sverige. Signerad, Gips. Höjd: 12-15 cm

1591 5184  Väggur Bulle, med magnetisk pendel, Ek, 56x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:05)

1591 5179  Vas Bo Fajans, Maggie Wibom (1899-1961), Sverige. Höjd: ca 22 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:20)

1591 5126  Vas Konstglas, Finland. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:01)

1591 4244  Vas Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -80, glaserat lergods. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:50)

1591 5111  Vas Royal Copenhagen, II-sortering. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:05)

1591 5302  Vas Wedgwood, 1800-tAL. Höjd: 18 cm

1591 4221  Vaser 4 st Margareta Hennix, "Combi", Gustavsberg. Höjd: 12-17 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:57)

1591 5180  Vaser/skål med lock 3 delar, Kina. Höjd: 7-33 cm. Spricka i locket till skålen.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:36)

1591 5205  Väska "Vezzano", Skinn, med axelrem. Längd: 44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 19:33)

1591 5264  Vikskärm 4 delar. Längd: 4x51 cm, höjd: 171 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:25)

1591 4232  Ytterfoder 2 st, Bo Fajans. Höjd: 13 cm, diameter: 17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:37)

1591 5299  Ytterfoder/krukor 30 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gobelet, Gustavsberg. Reliefdekor i benporslin, Höjd: 6 cm. Diameter: 8 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 18:39)

1591 5297  Ytterfoder/krukor 30 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gobelet, Gustavsberg. Reliefdekor i benporslin. Höjd: 6 cm. Diameter: 8 cm

1591 5298  Ytterfoder/krukor 30 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gobelet, Gustavsberg. Reliefdekor i benporslin. Höjd: 6 cm. Diameter: 8 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 januari 2024 20:46)